Embed

Çöpten Elektrik Üretimini 3 Kat Artırdı

Kocaeli genelindeki evsel atıkların bertarafı çalışmalarını yürüten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZAYDAŞ, geçen yıl uygulamaya aldığı çöp gazından elektrik enerjisi üreten tesisin kapasitesini yaklaşık 2,5 artırdı. 2012 yılında ayda ortalama 600 bin kilovat saat elektrik üreten tesis, şimdilerde 1,5 milyon kWh’e yakın enerji üretiyor.

Ayda 850 Bin Metreküp Çöp Gazı

İZAYDAŞ’ın Solaklar Düzenli Depolama Sahası’ndaki evsel atık (çöp) düzenli depolama sahasından bir ayda yaklaşık 850 bin metreküplük çöp gazı (LFG) çekiliyor. Doğaya serbestçe bırakıldığında son derece zararlı olan, eş değer gazlara göre atmosfere 21 kat daha zarar verebilen bu gaz, gaz motorları vasıtasıyla yakılarak elektrik enerjisine dönüştürülüyor ve milli servet açısından önemli bir katma değer haline getiriliyor.

7500 Evin Elektriğini Üretiyor

İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, LFG adı verilen bu tesislerin kente ve ekonomiye pek çok açıdan fayda sağladığını söyledi. “Hem çöplüklerin patlama riskini ortadan kaldırıyor, hem çevre kirliliğini önlüyor, hem de içinden çıkan gazla elektrik enerjisi üretiliyor” diyen Saraç, “Şu an için bir ayda ortalama 1,5 milyon kWh elektrik üretimi gerçekleştiriyoruz. Dört kişilik bir ailenin bir ayda ortalama 200 kWh elektrik tükettiği kabul edilirse, bizim tesisimizin bir ayda yaklaşık 7 bin 500 evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek enerjiyi ürettiği ifade edilebilir. Bu da 35-40 bin kişilik ortalama bir Anadolu ilçesi nüfusunun evsel tüketimini karşılayacak miktara karşılık gelir. Önümüzdeki dönemde yeni bacaların devreye girmesiyle bu rakamın daha da artacağını tahmin ediyoruz” açıklamasını yaptı.

 

Kaynak:  Enerji Enstitüsü

kitapyurdu.com
Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !