Embed

Su,Baraj,Enerji,Medeniyet,Terör

Şırnak ve Hakkari’nin Irak sınırının sıfır noktalarında 2008 yılında inşaatlarına başlanan ve geçmiş yıllarda zaman zaman geçiş güzergahlarını büyük oranda kapatacağı için PKK’lıların saldırılarına uğrayan 11 barajdan gövde inşaatı tamamlanan 3′ünde su tutulmaya başlandı. Bölgede enerji alanının yanısıra ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan barajlar tamamen bittiğinde, sınır kaçakçılığının da önü büyük oranda önünün kesileceği ve bölgede 7 barajdan elde idelecek enerji ile endüstriyel ve ticari faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesinin de önünü açacak.

 

DSİ Genel Müdürlüğü, Irak ile İran sınır kesimlerinde enerji ve su depolama amacıyla hazırladığı projeyi 2008 yılında hayata geçirdi. Bölgede “PKK’ya karşı güvenlik barajı” olarak nitelendirilen 11 barajın ihalesi 2008 yılında yapılarak inşaatlarına başlandı. 7 barajdan en önemlileri olan Silopi, Şırnak ve Uluderebarajlarının gövde inşaatları tamamlanıp su tutulmaya başlanırken, Şırnak’taki diğer 5 baraj ile Hakkari’deki 4 barajın inşaatının yapımları devam ediyor.

PKK’nın Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda yıllarca önemli üslenme ve geçiş güzergahlarının bulunduğu Irak sınır kesimindeki bu barajlar tamamlandığında, bölgedeki yerleşim birimlerinin adeta geçim kaynağı olarak gördükleri kaçakçılığı da önemli oranda azaltacak. Bölgede kaçakçılıkla geçimlerini sağlayan bazı aşiretler, kaçak mallardan elde ettikleri rantın kesileceği endişesiyle bu barajların yapımına karşı çıkarken, vatandaşlar ise yeni yatırımlar ve iş olanakları yaratabileceği için baraj yapımlarını olumlu buluyor.

DSİ Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yer alan bilgiye göre, Uludere’nin Hezil ve Ortasu (Roboski) çayları üzerinde inşaatı süren barajlardan Silopi, Şırnak, Uludere, Ballı, Kavşaktepe, Musatepe ve Çetintepe tamamlandığında, yılda yaklaşık 40 bin (GWh) Gigavatsaat enerji üretecek. Hakkari’nin Güzeldere Çayı üzerinde Gölgeliyamaç ve Çocuktepe, Şemdinli ile Yüksekova ilçeleri arasındaki Bembo Çayı üzerinde yapılan Beyyurdu ve Aslandağ barajlarının ise yılda ne kadar enerji üreteceğile ilgili bilgiler henüz açıklanmadı.

 

 

Enerjienstitüsü

kitapyurdu.com
Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !